Oddział Dolnośląsko-Opolski PTPP

Śniadanie na Śniadeckich


Wykład otwarty Sekcji Psychoterapii Dzieci i Młodzieży

Sekcja Psychoterapii Psychoanalitycznej Dzieci i Młodzieży PTPP
Serdecznie zaprasza na wykład otwarty, który odbędzie się w piątek 5.11.2021 r. o godz. 20:00 na platformie Zoom.

Informacje o wykładzie:

„Czy teoria nam pomaga w pracy, czy przeszkadza?

Rozmowa z dr Anastasią Nakov na temat psychoterapii dzieci i rodzin

Moderatorem dyskusji będzie Kamila Rozbiewska-Skrobun

 

Dr n. med. Anastasia Nakov jest psychiatrą niemowląt, dzieci i dorosłych, psychoanalityczką oraz psychoanalityczką rodzin i grup, superwizorem EFPP. Była sekretarzem Francuskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i wiceprezesem Francuskiej Federacji Psychoterapii Psychoanalitycznej Dzieci i Młodzieży. Przez trzydzieści lat kierowała stworzonym przez siebie oddziałem psychiatrii dzieci i młodzieży w Metz. Wykładała psychiatrię dziecięcą na Uniwersytecie w Nancy. Jest członkinią komitetu redakcyjnego czasopisma opisującego psychoanalizę dziecięcą „Journal de la psychoanalyse de l’enfant” oraz komitetu wydawniczego w wydawnictwie Bayard Press, obecnie Press Universitaire De France.
Od ponad 30 lat szkoli polskich terapeutów i jest szczególnie zasłużona dla rozwoju myślenia psychoanalitycznego w Polsce.
W życiu prywatnym, od dzieciństwa gra na fortepianie, a muzyka pozostaje jej największą pasją.

Kamila Rozbiewska-Skrobun – psycholog, psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, superwizorka Sekcji Par i Rodzin PTPP, kandydatka Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.
Przez wiele lat współpracowała z Uniwersytetem SWPS w Sopocie prowadząc zajęcia praktyczne z zakresu psychologii klinicznej. Pracuje z dorosłymi, dziećmi, młodzieżą i rodzinami w gabinecie prywatnym w Gdyni.

 

Wykład odbędzie się 05.11.2021 o godz 20:00 na platformie Zoom.

Wykład wygłoszony będzie w języku polskim.

Link do spotkania zostanie wysłany na kilka dni przed wykładem drogą mailową.

Prosimy, ze względu na komfort i bezpieczeństwo naszych spotkań, podpisywać się w trakcie spotkania imieniem i nazwiskiem.

Dla członków i kandydatów PTPP wstęp wolny.
Link do rejestracji otrzymają wszyscy członkowie i kandydaci PTPP na kilka dni przed wykładem.

Osoby spoza PTPP – opłata w wysokości 40 zł.
Osoby spoza PTPP – prosimy o zgłaszanie się drogą mailową na adres:
info@ptpp.pl (imię, nazwisko, adres mailowy, potwierdzenie dokonanego przelewu)

Wpłaty i zgłoszenia prosimy dokonywać do 3.11.2021.

Wpłatę wraz z dopiskiem „ Wykład otwarty dr A. Nakov” oraz imieniem i nazwiskiem prosimy przekazać na konto PTPP:
08 1240 1037 1111 0010 0081 3850.

Osoby, którą chcą otrzymać fakturę prosimy o przesłanie danych do faktur ( imię, nazwisko, nazwa firmy, NIP, adres) wraz z potwierdzeniem wpłaty na adres: faktury@ptpp.pl

W przypadku rezygnacji na dwa tygodnie przed terminem wykładu, opłata nie podlega zwrotowi.

Termin zapisów upływa 3.11.2021.

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd Sekcji Psychoterapii Psychoanalitycznej Dzieci i Młodzieży PTPP


PSP w Poznaniu – wykład inaugurujący nowy rok akademicki szkoleń psychoterapii psychoanalitycznej

„Ja żyć będę w kłosach zbóż”

Wykład poprowadzi Małgorzata Chojnowska

 

Odbędzie się on o godzinie 11.30 w obecności studentów PSP w Poznaniu  i będzie dostępny na platformie ZOOM dla osób zainteresowanych.

 

Psychoterapia osób w podeszłym wieku, a więc zbliżających się do śmierci, uruchamia różnorodne lęki. Lęki te dotyczą zarówno tego, co psychoterapia może przynieść pacjentowi, jak i tego, co może uruchomić w terapeucie. Boimy się, że zabierając pacjentowi jego obrony narazimy go na rozpacz i poczucie beznadziejności w oczekiwaniu na śmierć.

Kontakt z osobą starszą budzi również nasze lęki przed utratą bliskich, własnym zniedołężnieniem, upokarzającą zależnością od innych, w bolesny sposób konfrontuje nas z bezwzględnością życia, które ostatecznie prowadzić musi do śmierci.

Pojawiają się więc pytania o to, czy psychoterapia w ostatnim okresie życia może być w jakikolwiek sposób pomocna, a jeśli tak, to w jaki. Pojawia się też pytanie bardziej uniwersalne: czy jest w ogóle możliwe pogodzenie się z utratą bliskich, utratą zdrowia, witalności, możliwości zawodowych, wreszcie z własną śmiertelnością?

Na podstawie półrocznej pracy terapeutycznej z grupą osób z Domu Pomocy Społecznej, opisuję jak uporządkowanie i zintegrowanie własnej historii, oraz powierzenie jej innym, może zaowocować ustąpieniem niektórych objawów demencji i lepszym kontaktem ze sobą i z innymi.